لوله سفید یا همان لوله پلی پروپیلن

لوله سفید (لوله پلی پروپیلن / سبز) از پلاستیک ساخته شده و از دسته محصولات پلیمری می باشد که با بهترین مواد اولیه ساخته شده اند. این لوله ها با در نظر گرفتن ویژگی هایی چون سبک بودن و مقاومت، در مقایسه با سایر لوله ها از جمله  لوله های گالوانیزه، فولادی و مسی دارای محبوبیت بیشتری بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای این دسته از لوله ها می باشند. این لوله ها با نام هایی چون، لوله سفید لوله سبز، لوله پلی پروپیلن، لوله تک لایه یا لوله pp در بازار ایران وجود دارد که ظاهر آنها شبیه پلاستیک عادی است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد لوله های سفید ساختمانی تحمل فشار بالا آب حتی در دما های زیاد است به طوری که این لوله ها قادرند در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۲۰ بار و در دمای ۸۵ درجه سانتی گراد ۱۰ بار فشار آب را تحمل کنند. همچنین از آن ها حتی مصارف کشاورزی در دمای بالا و بسیار دیگر از اماکن و مکان ها (که بعد ها توضیح خواهیم داد) نیز می توان بهره برد.

در این مقاله ما سعی داریم به پاسه پرسش های زیر برسیم:

انواع مختلف لوله سفید و سبز؟

از لوله سفید آب در کجا استفاده می شود؟

لوله های پلی پروپیلن چه مزایایی دارند؟

معایب لوله سفید و سبز (پلی پروپیلن PP) چیست؟

تفاوت لوله سبز و سفید در چیست؟

لوله سفید بهتر است یا لوله سبز؟

انواع مختلف لوله سفید و سبز؟

برای بهترین برند های لوله سفید می توان انواع لوله پنج لایه نیوپایپ، لوله سوپر پایپ، لوله ایزی پایپ، لوله تک لایه آذین نام برد.

به طوری که لوله های 5 لایه نیوپایپ کیفیت و استحکام بالا، و قیمت کم دارد.و یا لوله 5 لایه (PEX AL PEX) از ساختار پلیمری و خواص فیزیکی و مکانیکی برخوردار است که برای مصارف گوناگون و حداکثر در دمای 90 درجه سلسیوس قابل استفاده می باشد.

در مورد لوله سوپر پایپ می توان گفت کاربرد زیادی در صنعت ساختمان و به خصوص در سیستم گرمایش از کف دارند. همچنین لوله های ایزی پایپ و تک لایه آذین به ترتیب در اتصالات سرد و گرم و گرمایشی و گرمایش از کف و لوله کشی آب سرد و گرم انواع ساختمان، سیستم های تهویه مطبوع، انتقال آب در رایزرها کاربر دارد .

لوله های سبز نیز بصورت کلی به دو نوع خود لوله و اتصالات مرتبط با آن تقسیم می شوند.از انواع مهم آن لوله تک لایه پروپیلن (PP) می باشد که در صنعت لوله کشی فاضلاب ساختمان کاربرد فراوان و گسترده ای دارد.

از دیگر اتصالات لوله سبز می توان به زانو 90 درجه ،بوشن یکسر فلزی، مهره ماسوره بوشن یکسر فلزی ، شیر مغزی فلزی ، شیر فلکه 45 درجه پروپیلن ، شیر فلکه کامل ، بست لوله ، درپوش پلاستیکی و…اشاره کرد.

از لوله های سفید آب در کجا استفاده می شود؟

از این لوله ها در مواردی مانند ذخیره و تصفیه آب، لوله کشی ساختمان ها و اماکن مختلف از جمله، ساختمان، هتل و بیمارستان، شبکه های آبرسانی شهری و آبیاری تحت فشار،فاضلاب های صنعتی و محیط های اسیدی و قلیایی و… استفاده می شود.

لوله های پلی پروپیلن مزایایی دارند؟

این لوله ها دارای ویژگی های کاربردی بسیاری از جمله : سبک وزن و نصب آسان، عدم طعم و بوی نامطلوب، کاملا بهداشتی و غیرسمی، عدم زنگ زدی و پوسیدگی، دارای طول عمر زیاد، سطح داخلی صاف و صیقلی، قیمت مناسب و زیبایی در نصب روکار، عدم رشد جلبک و باکتری در درون آنها، ضد رسوب و مقاوم در برابر مواد اسیدی، قلیایی، انواع نمک و حلال های آلی، دارای ضریب زبری پایین و کاهش افت فشار در سیستم لوله کشی ساختمان بین لوله و اتصال و… .

معایب لوله های سفید و سبز (پلی پروپیلن PP) چیست؟

شایان ذکر است که آنقدر مزایا و محبوبیت لوله های پروپیلن(PP) زیاد است که واقعا نمی توان عیبی بر روی این لوله ها گذاشت اما اگر بسیار ریزنگر باشیم  تنها می توان از این لوله ها انبساط طولی آن ها در برابر قرار گرفتن در دماهای بالا را عیب حساب کرد بصورتی که با افزایش دمای محیط مقدار کمی افزایش طولی پیدا می کنند که آن هم بخاطر خاصیت پلاستیکی بودنشان می باشد.

تفاوت لوله سبز و سفید در چیست؟

این لوله ها در ابتدای ساخت و ورودشان به بازار به رنگ سبز رنگ تولید می شدند که به لوله سبز معروف شدن ولی در طی سال های گذشته رنگ سفید رنگ آن بیشتر تولید شده و در نیجه این دو لوله هیچگونه تفاوتی با یکدیگر نداشته و تنها رنگ استفاده شده در ساخت آن ها متفاوت می باشد ، رنگ بندی این لوله ها بیشتر به نوع و محل کاربرد آن ها بستگی دارد و تفاوتی میان مواد تشکیل دهنده آن ها نمی باشد .

لوله سفید بهتر است یا لوله سبز؟

برای مقایسه لوله سبز یا سفید و تصمیم گیری برای استفاده از آن تنها این نکته کافی است که بنا بر محیط و مکان رنگ مناسب را انتخاب کنیم، به طوری که، از لوله پروپیلن سفید بیشتر در لوله کشی آب شرب و موارد انتقال مواد بهداشتی در محل هایی که لوله کشی روی کار نصب می شود و در معرض دید و نور مستقیم یا غیر مستقیم خورشید است استفاده می شود و از لوله سبز پرو پیلن بیشتر در مکان هایی که لوله کشی در زیر سطح و دور از دید و نور خورشید است استفاده می شود . به طور خلاصه می توان گفت این لوله ها با توجه به بازار تقاضا به خصوص لوله کشی های ساختمان ها و منازل مسکونی، اداری و … و همچنین با در نظر گرفتن مزایای بیشماری که دارند یکه تاز بازار شده اند و تنها عیبی که برای آن ها میتوان در نظر گرفت انبساط طولی آن ها در برابر قرار گرفتن در دماهای بالا می باشد که با توجه به جنس پلاستیکی که دارند این مشکل قابل پیش بینی می باشد همچنین اگر چه ان لوله ها در دو رنگ سبز و سفید تولید می شوند اما عملا تفاوت چندانی با هم نداشته و فقط با توجه به رنگ شان در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *