جوشکاری و کاربرد های آن

در این مقاله قصد داریم در مورد جوشکاری و کاربرد های آن صحبت کنیم.

جوشکاری حرفه ای تخصصی و کاربردی در صنعت است. اگر به نرده ها، ماشین ها، تابلو های تبلیغاتی و هزاران وسیله دیگر نگاه کنید می بینید که برای اتصال اکثر اجزای آن این حرفه استفاده شده است.

در ادامه عنوان های زیر را شرح خواهیم داد:

جوش کاری

انواع جوشکاری

جوشکاری سیار

ایمنی در جوشکاری

معایب جوشکاری

جوشکاری

جوشکاری فرایندی است که به ما کمک می کند تا دو قطعه فلزی یا غیر فلزی را به وسیله گرما و ذوب کردن مواد به یکدیگر متصل کنیم. جوشکاری به ذوب فلز ها و چسبیدن آن ها به یکدیگر کمک می کند. مواد مذاب به سرعت ذوب می شوند و دو فلز به طور دائم به همدیگر اتصال پیدا می کنند.

برای اتصال دو قطعه فلزی بزرگ مانند تیرآهن ساختمان هیچ راهی جز استفاده از این حرفه نیست زیرا روش های دیگر مانند پیچ و مهره، پرچ و دیگر اتصالات موقت استحکام کافی برای تحمل وزن ندارند.

جوشکاری عکس لحیم کاری است. در لحیم کاری فلز واسطه ذوب، و باعث اتصال بین دو قطعه می شود اما در جوشکاری با استفاده از حرارت بالا قطعه را با افزودن مواد پر کننده ذوب می کنند و باعث اتصالی جدا نشدنی می شوند.

انواع جوشکاری

جوشکاری انواع مختلفی دارد که در ادامه به چند نمونه اشاره خواهیم کرد.

جوش قوس الکتریکی

در این فرآيند جوشکاری با استفاده مداوم از الکترود تغذیه شده انجام می شود. جوشکار از تفنگ جوشکاری استفاده می کند با کشیدن ماشه تغذیه الکترود را تامین می کند. بین ماده پایه و الکترود یک قوس الکتریکی تشکیل شده که باعث گرم شدن ماده تا نقطه ذوب می شود و امکان اتصال را بوجود می آورد. برای این نوع جوشکاری به یک گاز محافظ تامین شده از خارج نیاز است که متداول ترین آن ها فولاد ضد زنگ، فولاد کربن و منیزیم است.

از مزایای این جوشکاری می توان کاهش ضایعات و ساده بودن آن برای یادگیری را نام برد.

از معایب آن نیز می توان به نیاز به محافظ گاز خروجی و عدم توانایی در جوشکاری مواد ضخیم اشاره کرد.

این جوشکاری بیشتر در صنعت اتوموبیل و صنعت دریایی کاربرد دارد.

جوش قوس الکترونیکی با گاز

در این جوشکاری از الکترود تنگستن استفاده می کنند و مانند روش قبل نیازمند یک گاز خارجی است.از مرسوم ترین آن ها می توان به مخلوط آرگون و هلیم اشاره کرد.

از مزایای این روش می توان جوشکاری برای مواد نازک و جوش های باکیفیت را نام برد. هزینه بسیار زیاد تجهیزات نیز یکی از عیب های این جوش است.

          صنایع لوله سازی و وسایل نقلیه بسیار از این مدل جوشکاری استفاده می کنند.

جوش قوس فلزی بدون محافظ

در این روش از الکترود برای انتقال جریان الکتریکی استفاده می کنند تا بتواند بیشتر فلز جوش را تامین کند. الکترودی که در این روش استفاده می شود از یک سیستم هسته ای استفاده می کند.

کم هزینه بودن تجهیزات و نیاز نداشتن به گاز محافظ از مزایای آن است.

از معایب آن نیز می توان تولید زباله زیاد را نام برد.

این روش برای جوشکاری لوله و نصب فولاد استفاده می کنند.

جوش قوس هسته ای شار 

این روش مانند روش جوش قوس الکتریکی است. چون به یک الکترود تغذیه شده بدون وقفه نیاز دارد. اما به جای سیم جامد از یک سیم لوله شکل استفاده می شود.

مزایای آن: بازده بالاتر و تولید ضایعات کمتر

معایب آن: ایجاد دود زیاد – هزینه بالای تجهیزات

جوش پرتو الکترونیکی

در این جوشکاری از شلیک پرتو الکتریکی با سرعت بالا استفاده می شود. این روش الکترون هارا به صورت ورقه ای تبدیل و پرتاب می کند تا مواد مورد نظر را ذوب کند.

با استفاده از این روش می توان فلزات غیر مشابه را به هم جوش داد و همچنین می توان یک ماده ضخیم را به یک ماده نازک متصل کرد.از دیگر موارد جوشکاری با پرتو الکترونیکی می توان استفاده در صنعت موتور های هواپیما را نام برد.

جوش هیدروژنی اتمی

این روش جایگزین مناسبی برای جوشکاری قوس فلز با گاز است. همچنین در جوشکاری فلز تنگستن که بسیار در برابر گرما مقاوم است استفاده می شود.

جوشکاری سیار

امروزه با توسعه تکنولوژی و صنعت می توانید به راحتی یک جوشکار خوب پیدا کنید و از خدمات آن استفاده کنید. برای ترمیم شکستگی های فلزی و تعمیر قطعات آسیب دیده شما به یک جوشکار نیازمند هستید که به محل مورد نظر شما بیاید. جوشکار سیار با مراجعه به محل درخواستی شما تمام خرده جوشکاری ها را انجام می دهد. منظور از خرده جوشکاری همه کار هایی است که بعد از ساخت بنا انجام می شود.

ایمنی در جوشکاری

استفاده از عینک و نقاب مخصوص برای جوشکار بسیار امری ضروری است و در صورت رعایت نکردن اثرات جبران ناپذیری در پی خواهد شد. اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز که در زمان جوشکاری بوجود می آید اثرات بسیار بدی برچشم و پوست می گذارد.

جوشکار در حین کار باید از لباس محافظ و ماسک و دستکش استفاده کند.

به هیچ عنوان نباید کسانی که به این حرفه مسلط نیستند کار جوشکاری را انجام دهند.

در هوای گرم که بدن عرق کرده و پوست بدن مرطوب است مقاومت بدن در برابر عبور جریان برق پایین است. به همین دلیل باید از گیره های عایق شده و الکترود های روکش دار استفاده کرد. در هنگام تعویض الکترود نیز نباید در جای مرطوب قرار گرفت.

شوک الکتریکی یا برق گرفتگی از مهم ترین حوادثی است که هنگام جوشکاری با قوس الکتریکی اتفاق میفتد. کوچک ترین بی احتیاطی ممکن است باعث برق گرفتگی شود.

معایب جوشکاری

آسیب دیدن فلز پایه

یکی از معایب جوشکاری آسیب دیدن فلز پایه است. زیرا به دلیل حرارت زیاد هنگام جوشکاری اطراف نقطه جوش دچار تغییرات ناخواسته ای می شود.و به مرور زمان دچار زنگ زدگی میشوند.

ولی با راه های پیشگیری از جمله پاشیدن ضد زنگ روی محل جوشکاری شده، سلامت فلز را همچنان داشته باشیم.  

احتیاج به بازررسی

          تمام اتصالات جوشکاری بعد از اتمام کار نیازمند بررسی دوباره دارند.

مضر برای سلامتی

متاسفانه انجام جوشکاری در بلند مدت می تواند آسیب های جبران ناپذیری مانند مشکلات بینایی را به همراه داشته باشد. همچنین دود ایجاد شده در زمان جوشکاری می تواند باعث مشکلات پوستی و تنفسی شود.

از شما بسیار متشکریم که مطلب سایت مارا برای مطالعه انتخاب کردید.

1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *