برقکاری ویلا

برقکاری ویلا بسیار با اهمیت است و باید توسط فردی با تجربه و ماهر انجام شود. برقکاری در ویلا شامل مراحل مختلفی است که تمام مراحل دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و بی توجهی به هرکدام از مراحل باعث بروز مشکلات و آسیب هایی مانند برق گرفتگی و آتش سوزی می شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت برقکاری ویلا توضیح دهیم.

ما در این مقاله عنوان های زیر را بررسی خواهیم کرد:

اهمیت برقکاری

برق کار متخصص

مراحل برقکاری ویلا

برقکاری هوشمند ویلا

انتخاب انشعاب های مناسب برقکاری ویلا

اهمیت برقکاری

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر یک ساختمان سیستم برقکاریش مشکل داشته باشد قابل سکونت نیست؟

بعد از مراحل پایانی ساختمان سازی نوبت سیم کشی و برقکاری آن است. برق کار بعد از طراحی نقشه ای دقیق از مسیر عبور سیم ها شروع به پیاده سازی آن می کند. او باید تمام استاندارد ها را رعایت کند و به بهترین شکل ممکن کار را به پایان برساند. شاید شما هم پریز هایی را دیده اید که در مکان های اشتباهی متصل شده اند.

ممکن است پریز بسیار پایین یا بسیار بالا نصب شده باشد. یا فاصله پریز و منبع روشنایی بسیار زیاد باشد.

برق کار باید با تصویر سازی ذهنی مکان تمام وسایل را حدس بزند و برای آنها پریز کافی نصب کند. برای مثال در آشپزخانه باید پریز کافی برای وسایل برقی وجود داشته باشد.

کار برقکاری مخصوصا در سطح وسیع را هر کسی نمی تواند انجام بدهد. چون اگر فقط در یک نقطه دچار اشتباه شود ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

برق کار متخصص

سیم کشی ساختمان را فقط باید افراد متخصص در این حوزه انجام بدهند. برق کار باید کاملا به این موضوع مسلط باشد و بتواند در صورت بروز مشکل آن را به راحتی رفع کند.

در بسیاری از موارد دیده شده است که برق کار بعد از بروز مشکل آن را نادیده می گیرد و به کار خود ادامه می دهد. این کار در بلند مدت می تواند باعث آتش سوزی شود و یا ممکن است برای رفع آن نیاز به شکافتن دوباره دیوار باشد. همچنین باید بسیار به نکات ایمنی توجه کند.

اگر به دنبال سیم کشی یا دیگر خدمات برقکاری هستید بهتر است این کار را به برق کار ها و مراکز برقکاری معتبر بسپارید تا به بهترین شکل ممکن به شما خدمات ارائه دهند.

مراحل برقکاری ویلا

سیم کشی و برقکاری 6 مرحله دارد که به اختصار هرکدام را توضیح خواهیم داد.

1. استفاده از ابزار و تجهیزات تخصصی

برقکاری درست در ویلا نیازمند رعایت تمام نکته ها و استاندارد ها است. سلامت تمام ابزار باید قبل از شروع بررسی شوند. از ابزار هایی که در سیم کشی از آن ها استفاده می شود می توان سیم لخت کن، انبر دست، تستر ولتاژ و فازمتر را نام برد.

2. طراحی نقشه سیم کشی برق ساختمان

در دومین مرحله برق کار تصمیم می گیرد که لوله ها و قوطی ها و پریز هارا در کجا جایگذاری کند. ابتدا باید نقشه کلی ساختمان را بررسی کرده و به طراحی نقشه سیم کشی بپردازد.

3. جای گذاری لوله و قوطی ها

این مرحله تا قبل از شروع سفید کاری . سرامیک کاری ساختمان طول خواهد کشید. در این مرحله با توجه به نقشه ای که از قبل طراحی شده است لوله ها و قوطی ها را در دیوار با رعایت استاندارد و تراز بندی کار میگذارند.

این مرحله بسیار مهم و حساس می باشد. چون بعد از این مرحله سفید کاری انجام می شود، اگر برق کار دچار اشتباهی شود و متوجه آن نشود جبران آن بسیار هزینه بر خواهد بود.

4. تمیز کاری

معمولا به دلیل انجام عملیات ساختمانی جای قوطی ها، لوله ها و پریز ها از مصالح ساختمانی پر می شود که این موضوع کار را برای برق کار سخت می کند. به همین دلیل باید در اولین گام آن ها را تمیز نمود. این مرحله را باید با دقت کافی انجام داد زیرا ریختن مصالح ساختمانی در لوله ها باعث انسداد و گرفتگی آن ها می شود.

5. سیم کشی برق ساختمان

بعد از تمیز کردن لوله ها و قوطی ها نوبت به سیم کشی می رسد. در این مرحله که با دقت فراوان باید انجام شود سیم ها را در اتصالات به وسیله نوار چسب برق به یکدیگر متصل می کنند.

چون ممکن است در این مرحله عملیات ساختمانی به اتمام نرسیده باشد باید به کارگران هشدار داد که مراقب سیم های لخت باشند.

6. نصب کلید، پریز و غیره

این مرحله معمولا بعد از انجام نقاشی یا کف سازی انجام می شود. در طی این مرحله قطعاتی مثل کلید و پریز ها، جعبه فیوز و لامپ ها در جای خود نصب می شوند.  تمام این قطعات باید بصورت درست و تراز در جای خود بسته شوند.

همچنین در این مرحله بهتر است اتصالات را بررسی کرد و در صورت بروز مشکل آن ها را برطرف کرد. چرا که جرقه ای کوچک می تواند باعث آتش سوزی و اتفاق های جبران ناپذیری شود.

برقکاری هوشمند ویلا

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی میل به داشتن خانه های هوشمند نیز بسیار زیاد شده است. در برقکاری سنتی برای هر مصرف کننده(مانند لامپ) پریزی در نظر گرفته می شود. ولی در برقکاری هوشمند تمام مصرف کننده ها به یک منبع وصل می شوند و شما می توانید آن ها را با استفاده از ریموت یا موبایل کنترل کنید.

انتخاب انشعاب های مناسب برقکاری ویلا

در برقکاری ساختمان انشعاب کنتور باید ظرفیتی کافی را داشته باشد تا در صورت افزایش یک باره بار الکتریکی در منازل، ولتاژ برق افت پیدا نکند و یا وسایل حفاظتی قطع نشوند. تعداد انشعاب داخلی هم باید طوری توسط برقکار ماهر انتخاب شود تا در صورت سوختن یک فیوز، کل ساختمان خاموش نشود. اگر تعداد انشعاب ها بیشتر باشد ضریب اطمینان هم بالاتر خواهد رفت.

از شما بسیار متشکریم که مطلب سایت مارا برای مطالعه انتخاب کردید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *