برق کاری و برق کشی

برق کاری که از مراحل پایانی در ساختمان سازی است اهمیت بسیاری دارد. این کار باید بصورت دقیق و تخصصی انجام بشود که هم از نظر امنیتی مشکل ساز نباشد هم کاربردی باشد.

در این مقاله قصد داریم در مورد برق کاری توضیح دهیم.

برق کاری که از مراحل پایانی در ساختمان سازی است اهمیت بسیاری دارد. این کار باید بصورت دقیق و تخصصی انجام بشود که هم از نظر امنیتی مشکل ساز نباشد هم کاربردی باشد.

ما به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

برق کاری چیست؟

برق کار باید به چه نکاتی توجه کند؟

برق کار چه وظایفی دارد؟

سیم کشی هوشمند چیست؟

برق کار ماهر دارای چه ویژگی هایی است؟

هزینه برق کاری چقدر است؟

شرکت خدمات برق کاری خوب

 

برق کاری چیست؟

انجام سیم کشی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر یک قسمت کوچک از سیم کشی به اشتباه انجام شود نتیجه آن می تواند آتش سوزی و یا برق گرفتگی باشد. پس باید این کار را یک متخصص انجام دهد. او با پیروی از استاندارد ها و قوانین حاکم بر این حوزه سیم کشی و یا برق کاری ساختمان را انجام می دهد و باعث آسایش ساکنین می شود.

برق کاری ساختمان دارای سه مرحله است که برق کار باید به درستی آن ها را انجام بدهد. مرحله اول شامل کشیدن نقشه برق کاری ، اجرای نقشه روی کار و نصب لوله ها

هست. مرحله دوم شامل سیم کشی و عایق کاری اتصالات است که حتما باید توسط نیروی متخصص انجام شود. در مرحله سوم بستن کلید و پریز ها، نصب آنتن و آیفون و غیره انجام می شود.

برق کار باید به چه نکاتی توجه کند؟

برق کاری و سیم کشی ساختمان نیازمند رعایت قوانین و استاندارد های زیادی است. پس بهتر است برای انجام آن از برق کاری ماهر استفاده کرد.

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که بعد از ورود به منزل یا اداره دوستتان از محل قرار گرفتن پریز ها بسیار متعجب شوید. قرار گرفتن پریز ها در جای نا مناسب یکی از نمونه های کوچک از مشکلاتی است که برق کار ناشی می تواند باعث آن شود.

او باید با تصویر سازی ذهنی محل قرار گرفتن بسیاری از وسایل را حدس بزند و سیم کشی لازم برای آن ها را انجام دهد. به عنوان مثال در آشپزخانه وسایل برقی زیادی استفاده می شود پس باید پریز های زیادی آنجا باشد. تعداد پریز ها و فاصله بین آنها باید به گونه ای باشد که تا حد ممکن از سیم های رابط استفاده نشود.

از مهم ترین نکاتی که یک برق کار باید به آن توجه کند رعایت ظرفیت استاندارد فیوز ها است. ظرفیت فیوز ها بسته به نوع کارکرد آن ها متفاوت است. برای مثال فیوز کنتور 25 آمپر باید باشد و فویز اصلی ساختمان 20 آمپر. که رعایت نکردن آن ممکن است باعث آسیب های جدی شود.

برق کار چه وظایفی دارد؟

از وظایف برق کار می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

  • طراحی و نصب سیستم های برقی و روشنایی
  • بررسی و حفاظت از سیستم های الکتریکی و اطمینان یافتن از درست و ایمن کار کردن آنها
  • نصب و سیم کشی مدارهای سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته
  • طراحی، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق
  • نصب و سیم کشی تجهیزات حفاظتی

 

سیم کشی هوشمند چیست؟

سیم کشی هوشمند چیست؟

سیم کشی هوشمند از جدید ترین نوع سیم کشی آپارتمان ها و ساختمان ها است که با پیشرفت تکنولوژی شاهد افزایش استفاده از آن هستیم. شاید شما هم جزو کسانی باشید که علاقه مند به داشتن یک خانه هوشمند هستند.

طرح نقشه کشی برق ساختمان به روش هوشمند و سنتی با یکدیگر متفاوت است.

به زبان ساده، در حالت سنتی برای کنترل هر مصرف کننده کلیدی برای تغذیه آن قرار می دهیم. ولی در سیم کشی هوشمند طبق استاندارد ها تمامی مصرف کننده ها از یک منبع هوشمند تغذیه و کنترل می شوند.

سیستم های خانه هوشمند ارتباط بین تجهیزات را به طور وایرلس یا بی سیم انجام می دهند. که البته در این حالت نیز به سیم کشی برای تغذیه مصرف کننده ها مثل روشنایی و فن ها نیاز است.

در ساختمان ها و اپارتمان های هوشمند شما برای مثال می توانید با استفاده از موبایل خود نور را کم و زیاد و یا خاموش و روشن کنید.

برق کار ماهر دارای چه ویژگی هایی است؟

باید ماهر و متخصص در زمینه های برقکاری مانند سیم کشی باشد.

برق کار باید به درستی آموزش دیده باشد و با تمام جوانب کار آشنا باشد.

برای سیم کشی آپارتمان ها و ساختمان های تازه ساز به چندین ساعت کار مداوم نیاز است پس برقکار باید دارای سطح تقریبا بالایی از آمادگی جسمانی باشد. همچنین باید در حفظ تعادل خود ماهر باشد و از ارتفاع نترسد. چون گاهی باید در محل هایی با ارتفاع بالا کار کنند که برای پیشگیری از آسیب دیدن باید تعادل خوبی داشته باشد.

از دیگر موارد می توان به هماهنگ بودن دست و چشم و قدرت بینایی بالا اشاره کرد.

برقکار ها برای این که بهتر بتوانند کارشان را انجام دهند باید دارای هوش کافی و قابلیت های ذهنی بالایی باشند. آن ها باید مهارت های خوبی در حل مسئله داشته باشند و هنگام وقوع مشکل دست و پای خود را گم نکنند و با آرامش بتوانند اقدام به حل کردن آن کنند. بعلاوه برای حل مسائل و مشکلاتی که گاهی روی می دهند باید توانایی خوبی در استدلال قیاسی و استنتاجی داشته باشند. همچنین هنگام کار باید توانایی و مهارت انجام قضاوت های صحیح و تصمیم گیری های درست را داشته باشند.

هزینه برق کاری چقدر است؟

برق کاری از دسته شغل هایی است که معمولا در محل مشتری انجام می شود.

نرخ اجرت برقکاری و دستمزد برق کار طبق قیمت صنف برق کشی ساختمان به صورت سالانه تدوین می شود. سیم کشی ساختمان حوزه ای تخصصی است و نباید افراد بی تجربه آن را انجام دهند.

بعد از معلوم شدن نوع و حجم کار مورد نظر برق کار طبق قیمت صنف هزینه را مشخص می کند.

شرکت خدمات برق کاری خوب

یک شرکت برق کاری خوب باید بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. برای انجام سیم کشی و دیگر خدمات نباید به هر جایی اعتماد کرد. شرکت برق کاری باید معتبر باشد و انواع خدمات مانند سیم کشی برق و رفع اتصالی، نصب و تعمیر دوربین و غیره را ارائه دهد.

از شما بسیار متشکریم که مطلب سایت مارا برای مطالعه انتخاب کردید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *