لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه ساختمان سازی است و بی توجهی به آن ممکن است باعث نشت آب یا گاز شود و خسارت های جبران ناپذیری به ساختمان وارد کند. در لوله کشی، بسته به کاربرد از آن لوله های مختلفی استفاده می شود که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

ما به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

لوله کشی روکار بهتر است یا توکار؟

لوله کشی روکار چه مزایایی دارد؟

لوله کشی ساختمانی چند نوع است؟

هزینه لوله کشی ساختمان چقدر است؟

لوله 5 لایه چیست؟

لوله های 5 لایه چه کاربردی دارند؟

لوله کشی روکار بهتر است یا توکار؟

اگر ساخت و ساز ساختمان به پایان رسیده باشد بهترین انتخاب لوله کشی روکار است. چون برای لوله کشی توکار مجبور به تخریب زمین و دیوار برای مسیر لوله ها خواهید شد و این امر بسیار هزینه بر است.

لوله کشی روکار چه مزایایی دارد؟

در این نوع لوله کشی می توانید هرجا که لازم است یک انشعاب بکشید.

می توان به راحتی شوفاژ و پکیچ را جایگزین بخاری کرد. همچنین دسترسی راحت به لوله ها برای تعمیر و تعویض آن ها از دیگر مزایای لوله کشی روکار است.

لوله کشی ساختمانی چند نوع است؟

لوله کشی آب

لوله های فلزی به دلیل زنگ زدگی و داشتن عمری حدود 15 سال دیگر مورد استفاده برای لوله کشی آب سرد و گرم قرار نمی گیرند. امروزه اکثر لوله های استفاده شده در لوله کشی آب از جنس پلی اتیلن هستند و عمر و کارکرد بسیار مفید تری دارند. لوله های فلزی بعد از پوسیدگی خود را بصورت نشتی و گرفتگی در لوله نشان می دهند اما در این لوله ها اینگونه مشکلی وجود ندارد.

بزرگ ترین مشکل لوله های پلی اتیلن در اتصالات آن است. که معمولا به روش اتوی حرارتی انجام می شود و در صورتی که لوله کش تجربه کافی را نداشته باشد باعث نشتی می شود.

در سیستم لوله کشی آب، آبرسانی معمولا به کمک یک یا چند لوله اصلی که به آن انشعاب هایی متصل شده انجام می شود.

از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که لوله کش باید لوله کشی را در کوتاه ترین مسیر ممکن انجام دهد. همچنین نباید لوله آب در کنار لوله فاضلاب قرار بگیرد.

لوله کشی شوفاژ و پکیج

اگر لوله کشی آب بصورت انشعابی انجام شده باشد می توان لوله کشی شوفاژ را هم بصورت انشعابی انجام داد. بهتر است هنگام ساخت و ساز ساختمان لوله کشی شوفاژ بصورت تو کار انجام شود.

در این نوع لوله کشی می توان از لوله های فلزی و پلیمری استفاده کرد.

لوله کشی فاضلاب

یکی از مهم ترین انواع لوله کشی، لوله کشی فاضلاب است. که اگر بصورت درست انجام نشود باعث آسیب به لوله خواهد شد. سیستم لوله کشی فاضلاب وظیفه تخلیه مواد زائد را به درون چاه فاضلاب دارد.

یکی از مشکلاتی که نتیجه لوله کشی نامناسب است، گرفتگی لوله می باشد. سیستم فاضلابی که لوله کشی می شود به هیچ عنوان نباید ساکنان را با مشکل مواجه کند و همچنین نباید تا مدت ها دچار گرفتگی و انسداد شود. سیستم فاضلاب بعد از مدتی ممکن است دچار گرفتگی شوند از این رو نیاز به لوله بازکن دارند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که سیستم فاضلابی نادرست به همراه دارد ایجاد بوی نامطبوع در ساختمان است. از این رو لوله های فاضلاب باید دارای هواکش باشند.

نشت فاضلاب خسارات زیادی به ساختمان وارد می کند.

لوله کشی گاز

اجرای لوله کشی گاز ساختمان به صورت اصولی بسیار مهم است. چون هرگونه بی احتیاطی ممکن است منجر به خسارات جبران ناپذیری شود. به همین دلیل باید برای اجرای لوله کشی گاز ساختمان خود از افراد کاردان و متخصص کمک بگیرید. مراحل لوله کشی گاز به صورت زیر است:

        1. تشکیل پرونده در سازمان نظام مهندسی.

        2. تعیین ناظر.

        3. انتخاب مجری یا پیمانکار لوله کشی گاز.

        4. کسب تاییدیه مهندس ناظر.

        5. نصب علم و کنتور گاز.

جنس لوله های مورد استفاده باید از نوع API باشد. در اکثر مواقع لوله کشی بصورت توکار انجام می شود.

هزینه لوله کشی ساختمان چقدر است؟

هزینه انجام این کار با توجه به نوع و حجم کار مشخص می شود. معمولا برای خرده لوله کشی ها قیمت از پیش تعیین شده ای وجود ندارد و لوله کش هزینه کلی را محاسبه می کند. در کار های ساختمانی نیز بسته به تعرفه آن سال،هزینه آن بصورت متری تعیین می شود. البته در هزینه لوله کشی ساختمان و دیگر انواع لوله کشی انصاف لوله کش بسیار موثر است.

لوله 5 لایه چیست؟

استفاده از لوله های فلزی و پلیمری در بلند مدت باعث مشکلات زیادی می شد. اما مهندسان و متخصصان با ترکیب فلز و پلیمر توانستند انقلابی در صنعت لوله سازی ایجاد کنند.

 طراحی لوله های 5 لایه به این صورت است که یک لایه آلومینیوم توسط دو لایه پلیمر پوشیده شده است. در واقع این لوله ها از یک لایه فلز، دو لایه پلیمر و دو لایه چسب ساخته شده اند. استفاده از آلومینیوم باعث استحکام زیاد این لوله ها شده است.

لوله های 5 لایه چه کاربردی دارند؟

استفاده برای لوله های آب سرد و گرم

لوله های 5 لایه در موارد بهداشتی بیشترین کاربرد را دارند. چون این لوله ها کمتر دچار رسوب و گرفتگی می شوند.

استفاده در سیستم های گرمایشی از کف

این لوله ها به دلیل استحکام بالایی که دارند می توانند برای استفاده در سیستم های گرمایشی از کف استفاده شوند. به دلیل بالا بودن فشار آب و دمای آب استفاده از لوله های دیگر ممکن است باعث نشت و ترکیدگی شود.

لوله کشی های شوفاژ و پکیج

از آنجا که تحمل لوله های 5 لایه در برابر دمای آب بسیار بالا است، این لوله ها گزینه مناسبی برای استفاده در شوفاژ و پکیج هستند.

کاربرد در صنایع

این لوله ها می توانند در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم باشند. به همین دلیل در صنایع مختلفی چون نفت و گاز و پتروشیمی از لوله های 5 لایه استفاده می کنند.

از شما بسیار متشکریم که مطلب سایت مارا برای مطالعه انتخاب کردید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *