برقکاری آپارتمان

برقکاری یک آپارتمان، شامل مراحل مختلفی همچون لوله گذاری، عبورانواع سیم های الکتریکی از لوله‌ های کار گذاشته شده، ایجاد انشعابات مختلف و استفاده از انواع ابزار سیم کشی مانند دو شاخه ، کلید و…می باشد. انجام برق کشی آپارتمان بایستی مطابق با استاندارد سیم کشی باشد چرا که امنیت ساکنین واحد ها و سایر تجهیزات ساختمان به آن وابسته است.

برقکاری آپارتمان دارای اصول و قواعد خاصی است که باید توسط افراد متخصص انجام گیرد، در پایین به شرح نکاتی از جمله موارد زیر می پردازیم:

انواع و روش های برقکاری آپارتمان ها چیست؟

استاندارد فواصل در برقکاری آپارتمان چگونه است؟

وسایل لازم برای سیم کشی ساختمان چگونه است؟

مراحل برق کشی آپارتمان چگونه است؟

تفاوت برقکاری ایران و جهان در چیست؟

هزینه برقکاری آپارتمان چگونه است؟

انواع و روش های برقکاری آپارتمان ها چیست؟

برقکاری ساختمان بسته به نوع پروژه و کاربردهایی که هست ساختمان به دو روش توکار و روکار تقسیم می شود اما و یا گاها در برخی پروژه ها با توجه به نیاز، ترکیبی از آن انجام می‌ شود.

در برق کشی توکار، به هنگام ساختن ساختمان و بر حسب نقشه سیم کشی موجود، با رعایت قوانین برق کشی ساختمان بایستی سیم‌ ها در داخل دیوارها جاسازی شوند.

برقکاری توکار نیز در ساختمان ها به سه نوع: جعبه تقسیم ، قوطی کلید و پریز و با جعبه فیوز انجام می گیرد.

در برقکاری با جعبه تقسیم با استفاده از آن، انشعاباتی از مسیر اصلی سیم ‌کشی برق ایجاد می‌ شود. در برقکاری ساختمان با جعبه تقسیم، سیم ‌ها از بالای دیوار و از داخل لوله‌ ها به ‌صورت افقی عبور داده می شوند و در نقاط مشخصی از دیوار قرار می‌ گیرد. همچنین در صورت بوجود آمدن عیب  و برطرف نمودن مشکل لازم است سطح دیوار جدا شود.در برقکاری با قوطی کلید و پریز که متداول ‌ترین روش برق کشی توکار است. که در آن قوطی کلید و پریز به‌ جای قوطی تقسیم استفاده می ‌شود.در این روش برق کشی بخش روشنایی و پریزهای ساختمان به صورت جداگانه انجام می گیرد. همچنین قوطی کلید و پریز باعث محافظت از سیم ‌ها در برابر رطوبت، انواع ضربه، تغییر دما و … می‌ شود.

همچنین برقکاری با جعبه فیوز توکار با استفاده از تابلوی توزیع محلی یا جعبه فیوز ، سیم‌ ها با توجه به توزیع برق و تقسیم‌ بندی بخش های مختلف خانه، به‌ طور مجزا در داخل جعبه ‌فیوز، قرار می گیرد.

به سبب نقش کلیدی جعبه ‌فیوز در توزیع برق به تمامی بخش‌ های ساختمان، این قطعه لازم است در جایی قرار گیرد که امکان انتقال تمامی سیم ‌های به کار رفته در برقکاری ساختمان به دورن آن وجود داشته باشد.

وسایل لازم برای سیم کشی ساختمان چیست؟

در برقکاری ساختمان، تجهیزات که به طور معمول برقکار به آن نیاز دارد عبارت اند از:  شامل متر ، مولتی متر ، فنر سیم کشی ، سیم لخت کن ، چسپ نواری برق ، تراز ، سیم پیچ ،  لوله های سیم کشی ، ترمینال ها ، بست دو پایه ، فیش سر سیم و … است.

استاندارد فواصل در برقکاری آپارتمان چگونه است؟

– ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر، فاصله کلیدهای ساختمان از کف

– ۱۰۰ سانتی متر،  فاصله جعبه فیوز ساختمان از لوله های گاز و آب

– ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر، فاصله پریزهای برق، تلفن و آنتن ساختمان از کف

– ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر، فاصله قوطی ها از چارچوب ساختمان

– ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر، فاصله آویز لامپ ها از سقف ساختمان

– سیم هایی که برای روشنایی ساختمان استفاده می شود، دارای سطح مقطع ۱٫۵ میلی متر مربع باشند.

– سیم هایی که برای پریزهای ساختمان استفاده می شود، دارای سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر مربع باشند.

مراحل برق کشی آپارتمان چگونه است؟

در برقکاری آپارتمان لازم است به صورت گام به گام اجرا گردد که این موارد به ترتیب عبارت اند از:

  1. تعین نوع برقکاری ( توکار ، روکار یا توام)
  2. طراحی نقشه سیم کشی ساختمان
  3. تراز بندی
  4.  ایجاد مجرای برقکاری
  5. قوطی گذاری برق
  6.  لوله گذاری برق ساختمان
  7. نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در مکان های مشخص شده در نقشه سیم کشی ساختمان
  8. نصب جعبه آنتن و تلفن و تراز کردن آن در مکان های مشخص شده در نقشه سیم کشی ساختمان
  9.  برقکاری ساختمان

10- نصب کلید و پریزها

  1.  نصب تجهیزات برقی

نصب ابزارآلات سیم کشی ساختمان ، شامل نصب دتکتور های دود و شستی آن ها، نصب فیوزها در داخل جعبه فیوز ، نصب آیفون تصویری و بستن سوکت و شستی های مربوط به آن، نصب آنتن مرکزی و سویچینگ های مربوط به آن، نصب نور مخفی های داخل سقف کاذب ، نصب تابلوی برق موتورخانه و … می باشد.

تفاوت برقکاری ایران و جهان در چیست؟

در کمیته های بین الملی نظیر کمیته بین ‌المللی الکتروتکنیکال تلاش می کنند که قوانین یکپارچه‌ سازی،استاندارد برق کشی و ابزار سیم کشی در تمامی کشورها می باشند.اما باید توجه داشت که این موضوع در همه کشورها به طور کامل اجرا نمی‌ شود، چرا که در اکثر کشورها اکثر مسائل به خصوص شرایط آب و هوایی متفاوت باعث می شود که استاندارد های تعیین شده تغییر کند و حتی بسیار متفاوت تر از قوانین وضع شده باشد. با این حال، یکی از عمده ترین تفاوت‌ ها، وجود پریزهای مختلف برق در کشورهای مختلف است.

هزینه برقکاری آپارتمان چگونه است؟

از عوامل موثر بر قیمت برقکاری ساختمان می توان به زیربنای ساختمان ، نوع اجناس استفاده شده، تعداد شعله ها و هوشمند بودن ساختمان اشاره نمود. همچنین انواع روش های دریافت دستمزد توسط متخصص برقکار شامل اجرای کار به صورت شعله ای ، به صورت متر زیر بنا ، به صورت کنتراتی و به صورت روز مزد می باشد.

به طور خلاصه می توان گفت که برقکاری در یک مجموعه ای بزرگ مانند آپارتمان نیازمند تخصص و تبهر خاصی است که باید توسط افراد خبره انجام گیرد چرا که کوچک ترین سهل انگاری در این کار باعث وجود آسیب های مختلف به افراد و ساکنین و حتی تجهیزات و ساختمان ها باشد.

همچنین روش های مختلف برق کاری مانند روکاری و توکاری شرح داده شده و مراحل برق کاری را توضیح دادیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *