لوله 5 لایه

لوله 5 لایه در لوله کشی ساختمان و صنایع انتخاب نوع لوله بسیار مهم است. چرا که اگر لوله با کاری که می خواهد انجام بدهد تناسب نداشته باشد ممکن است باعث بروز مشکلات جبران نا پذیر و هزینه بری شود.

یکی از بهترین انتخاب ها در لوله کشی آب، استفاده از لوله های 5 لایه است. این لوله ها نسبت به انواع دیگر آن دارای استحکام بیشتری در برابر نشت و شکستگی هستند.

ما در این مقاله عنوان های زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لوله 5 لایه

تفاوت های لوله 5 لایه با لوله فلزی

انواع اتصالات لوله 5 لایه

مزایای لوله های 5 لایه

معایب لوله های 5 لایه

لوله های 5 لایه در سیستم گرمایش از کف

لوله 5 لایه

لوله های 5 لایه از 3 قسمت اصلی تشکیل شده اند. در این لوله ها از دو لایه پلی اتیلن، و یک لایه فلز آلومینیوم استفاده شده است. برای چسباندن پلی اتیلن به آلومینیم  چسب به کار رفته است که روی هم رفته باعث 5 لایه شدن این لوله می شوند(دو لایه پلی اتیلن، دو لایه چسب، یک لایه آلومینیوم).

این لوله ها دارای استحکام بسیار زیادی هستند و می توانند گرما تا دمای 95 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. همچنین این لوله ها نسبت به لوله های فلزی بسیار سبک می باشند و هنگام استفاده باعث مشکل نمی شوند.

تفاوت های لوله 5 لایه با لوله فلزی

شکل پذیری

لوله های 5 لایه نسبت به لوله های تک لایه امکان شکل پذیری بیشتری دارند. در لوله های فلزی حتی برای تغییر جهت کمی باید از اتصالات استفاده کرد اما هنگام لوله کشی با لوله های 5 لایه به هیچ عنوان با اینگونه مشکلی مواجه نخواهید شد.

وزن

لوله های 5 لایه دارای وزن سبک تری نسبت به دیگر لوله ها هستند که این موضوع حمل آن ها را بسیار راحت تر می کند.

ضریب انبساط طولی

لوله های تک لایه دارای ضریب انبساط بالایی بوده و طول آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اما لوله های 5 لایه به خاطر داشتن لایه آلومینیومی، ضریب انبساط ناچیزی دارند و در مقابل فشار آب طول آن افزایش نمی یابد.

مقاومت در برابر نفوذ اکسیژن و نور

وارد شدن اکسیژن در لوله باعث اکسید شدن لایه درونی آن ها می شود. لوله های فلزی مقاومت زیادی در برابر اکسیژن ندارند. اما لوله های 5 لایه به دلیل داشتن لایه آلومینیوم از نفوذ اکسیژن جلوگیری می کنند.

در لوله های فلزی و تک لایه احتمال ورود نور داخل آن وجود دارد نتیجه آن رشد جلبک ها، بد بو و بد مزه شدن آب است. اما در لوله های 5 لایه امکان ورود نور وجود ندارد. اما این موضوع را هم باید کرد که لوله های 5 لایه اگر زیاد در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرند امکان تخریب ساختار آن ها وجود دارد.

سرعت نصب

سرعت نصب لوله های 5 لایه نسبت به دیگر لوله ها بیشتر است.

انواع اتصالات لوله 5 لایه

برای اتصال این لوله ها از سه روش استفاده می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

اتصال کوپلی

بدنه اتصالات کوپلی از جنس برنج می باشد که برای مقاوم سازی توسط آلیاژ نیکل آبکاری شده است. این نوع اتصال از ترکیب مناسبی برخوردار است و در برابر اکسید شدن مقاوم است. در اتصالات کوپلی برای جلوگیری از نفوذ پذیری آب در ارتباط به عمل آماده علاوه بر فشرده شدن آج‌های بدنه اتصال در گوشت درونی لوله در هر انشعاب از دو اورینگ لاستیکی نیز استفاده میشود. این اورینگ ها در فاصله مشخص از یکدیگر در میان آج ‌ها قرار گرفته اند و در برابر گرما مقاومت بسیار بالایی دارند.

اتصال پرسی

در این نوع اتصال حلقه ای بر روی لوله قرار گرفته و توسط وسیله مخصوص بر لوله پرس می شود. به این ترتیب آج های اتصال در گوشت درونی لوله فرو رفته و به کمک اورینگ هایی که در کنار این آج ها قرار دارد، ارتباط بوجود آمده را آب بندی می کند و از نفوذ آب جلوگیری می شود.

اتصالات کلمپی

با افزایش قطر لوله و بالطبع افزایش فشار آب در سیستم لزوم طراحی مکانیزمی مطمئن برای اتصالات لوله های پنج لایه بیش از پیش مشهود و اجتناب ناپذیر گردید. به این صورت که پس از بررسی ها و انجام آزمایشات مختلف مجموعه اتصالات کلمپی طراحی و تولید گردید. برای تولید این اتصالات به دلیل وزن و سایز مشخصات انحصاری نیاز به عملیات فورجینگ تاناژ ۵۰ تن می باشد.

و همین طور کمربندهای سفت کننده جایگزین حلقه و مهره می گردد.

مزایای لوله های 5 لایه

  • لوله های 5 لایه بسیار مقاوم در برابر نور خورشید و هرگونه اشعه هستند.
  • به دلیل مقاومت بالای آن ها در برابر مواد اسیدی می توان از آن در صنایع شیمیایی نیز استفاده کرد.
  • به دلیل داشتن خاصیت انقباظ و انبساط این لوله ها نیاز به عایق بندی ندارند.
  • در مقابل خوردگی، ساییدگی و شکستگی بسیار مقاوم است.
  • امکان به وجود آمدن جلبک در آن غیر ممکن است.
  • لوله های 5 لایه بسیار سبک هستند و نصب و راه اندازی آن ها آسان است.
  • می توانند تا حرارت ۹۰ درجه را تحمل کنند.
  • از آن ها می توان در سیستم های گرمایش از کف استفاده کرد.
  • نسبت به لوله های فلزی عمر بیشتری دارند.

معایب لوله های 5 لایه

لوله های 5 لایه حالت تکامل یافته لوله های فلزی و پلمیری هستند و در ساخت و طراحی آن ها تمام معایب حالت های پیشین برطرف شده است. به همین دلیل تقریبا در هیچ منبع معتبری از معایب آن نام برده نشده است.

لوله های 5 لایه در سیستم گرمایش از کف

علاوه بر استفاده از لوله های 5 لایه در سیستم آب رسانی می توان از آن در سیستم های گرمایشی مانند گرمایش از کف نیز استفاده کرد. این لوله ها بسیار مقاوم هستند و  می توانند برای استفاده در سیستم های گرمایشی از کف استفاده شوند. نصب این سیستم ها هزینه کمتری نسبت به نصب رادیاتور دارند.

از شما بسیار متشکریم که مطلب سایت مارا برای مطالعه انتخاب کردید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *